Vývoj cen rodinných domů v Brně v roce 2015

 

Zatímco ceny bytů v Brně v roce 2015 zaznamenaly významný růst, ceny domů v Brně a okolí rostly ve stejném období pomaleji. Poptávka po nich totiž nebyla tak vysoká jako poptávka po bytech.

Poptávku po domech v Brně a tím i růst jejich cen podporují dva hlavní aspekty. Jsou to absence stavebních pozemků a nízké sazby hypotéčních úvěrů společně se současným růstem ekonomiky.

V Brně nejsou žádné pozemky k prodeji, na kterých by bylo možno rodinné domy stavět. To ovlivňuje trh s domy, především těmi levnějšími. Lidé, kteří by se za jiných okolností pohybovali na trhu s pozemky, poptávají místo pozemku levnější domy určené ke zbourání nebo k úplné rekonstrukci. Tím je navyšována poptávka po domech v Brně, což ovlivňuje i cenu. U domů v okolí Brna je situace trochu jiná.

Významný vliv na zvyšování poptávky, a tím i cen, mají nízké sazby hypotečních úvěrů. Díky nim si více lidí může dovolit vyšší úvěr. Ochota vzít si vyšší úvěr byla podpořena i prognózami celoročního růstu HDP, kdy se předpokládal růst přes čtyři procenta (až 4,9 %). Česká ekonomika v roce 2015 rostla nejrychleji v Evropě. Lidé tak mají spíše pozitivní očekávání do budoucna ohledně jejich finanční situace a životní úrovně.

Kromě těchto dvou, resp. tří aspektů, které objem poptávek po rodinných domech v Brně v roce 2015 zvyšovaly, existoval ještě jeden aspekt, který naopak podporoval nabídku domů a tím ovlivňoval ceny domů směrem dolů.

S ohledem na již zmíněný vývoj na trhu s domy v Brně lidé, kteří se z jakýchkoli důvodů stěhovali z domu nebo nějaký dům zdědili, neměli chuť tyto volné domy pronajímat, jako tomu bylo v případě bytů. Tyto volné domy raději dávali do prodeje. Tím byla částečně vyvažována poptávka po domech a ceny domů tudíž nerostly tak rychle jako ceny bytů, jichž byl na trhu výrazný nedostatek.

Za celý rok 2015 vzrostly ceny domů v Brně a jeho okolí v průměru o 5 – 10 %. Procento růstu cen se samozřejmě v jednotlivých lokalitách liší.

Nejžádanější lokality zaznamenaly nejvyšší růst cen. Mezi ně patří brněnské části Komín, Žabovřesky, Královo Pole, Řečkovice. V jižních částech Brna rostly ceny pomaleji. Nejrychleji, a někdy i nad průměr, rostly ceny domů umístěných ve vyhledávanějších lokalitách, které byly po rekonstrukci a bez negativních faktorů (hluk, budoucí výstavba, sousedé).

Mimo Brno rostly ceny domů nejvíce v lokalitách v blízkosti Brna, severně od Brna a např. v Tišnově. Čím je lokalita od Brna vzdálenější, tím pomaleji ceny domů rostly.

U starších domů umístěných v žádaných lokalitách a určených k rekonstrukci jsme zaznamenali stejně tak výrazný nárůst nabídkových cen. Za tyto ceny jsou však tyto domy mnohdy neprodejné, jednoduše poptávající je vnímají jako předražené. Tyto domy pak v nabídce visí často i přes rok.

Zpět na Poradna - Reality Brno

Hypoteční kalkulačka

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =

Reality Brno

Server Reality Brno je regionálním serverem brněnské pobočky realitní kanceláře Nejlepší bydlení realitní společnosti. Brno-reality.info je specializovaný městský informační server, zaměřený na reality...

Pokračovat

Vložte nemovitost k inzerci zdarma


Realitní kancelář Nejlepší bydlení

Aktuální články:

Vývoj cen rodinných domů v Brně a okolí v roce 2016 - Vývoj cen rodinných domů v Brně a okolí v roce 2016 Po mírném nárůstu cen domů v roce 2015, který byl spíš v 2. polovině 2015, se v roce 2016 zvýšily domů v Brně a okolí...

Starší články:

Potřebujete poradit telefonicky?
Volejte 541 240 153, mobil: 736 484 900

Kam dál?

Prodej bytů:

rychlé hledání mezi byty na prodej: Prodej bytů Brno,  Dále poskytujeme službu výkup bytů za hotové.

Pronájem bytů:

Pokud potřebujete rychle sehnat byt k pronájmu, pak navštivte naše hojně navštěvované stránky: Pronájem bytu Brno,

Prodej a pronájem nemovitostí:

, nabízíme rovněž více než tisíc objektů k rekreaci na Chaty a chalupy k pronajmutí v Čechách, na Slovensku i v jiných zemích. Pokud chcete stavět zde nabízíme: Pozemky Brno