Srovnání cen bytů na prodej s minulým rokem

Byty v Brně a jejich prodejní ceny se ve srovnání s loňským rokem i zbytkem republiky drží velmi slušně. Vyplývá to z posledního průzkumu Institutu regionálních informací, který pravidelně monitoruje trh s nemovitostmi v České republice. jejich výzkum zároveň koresponduje s naším vlastním tržním oceněním a analýzám. Podle nich ceny bytů v Brně vzrostly o 4,9% během uplynulého roku, což je mimořádný výsledek, neboť v celé ČR byty za stejné období poklesly o 0,5% meziročně.

Pokud bychom srovnali vývoj cen bytů od roku 2008 pak byty v Brně snížíly svou prodejní hodnotu pouze o 3,3%, zatímco pokles cen bytů v celé ČR činil necelých 17%.

Na příkladu staršího bytu první kategorie s rozlohou 68 metrů čtverečních si tento vývoj můžeme ilustrovat prakticky. V současnosti stojí takový byt v Brně 2, 114 milionu Kč, což je o 72 tisíc méně, než v roce 2008. V Praze cena stejného bytu klesla o 632 tisíc Kč a u Hradce Králové klesla cena bezmála o 400 tisíc Kč.

A jak vysvětlujeme tuto stabilitu ve srovnáním se zbytkem republiky?

Trh s byty v Brně byl stabilní vždy a rostl poměrně pomalu bez velkých výkyvů. Navíc trh není zahlcen novými byty, jako např. byty v Praze, kde v současné době zuří mezi developery cenová válka, což má vliv i na pokles cen starších bytů. Nové byty v Praze v posledních 3-4 měsících klesly v průměru o 15%..

Další věcí je, že pronájmy bytů a jejich ceny se rovněž díky studentům a jejich množství drží poměrně vysoko. Za rok ceny nájmů vzrostly o 6% nominálně. Díky tomu se i ceny bytů na prodej drží vysoko.

A jak se bude vyvíjet trh s byty příští rok 2013?

Vzhledem ke zdražování, růstu DPH, deregulaci nájemného, očekáváme pokles cen bytů, jak na prodej, tak na pronájem. Nicméně žádné velké poklesy, spíše v řádu jednotek procent. Samozřejmě tento vývoj platí za předpokladu klidného vývoje ekonomiky a žádných Apokalyps, ať už vysoké inflace nebo prudkých propadů hrubého domácí produktu.

Pokud chcete prodat, pronajmout nebo koupit byt, náš tým profesionálních makléřů se vám bude s radostí věnovat a pomůže vám snadno vyřešit jakýkoli problém s realitami v Brně.

Další komentář k vývoji realit v Brně můžete číst zde: Vývoj trhu realit v Jihomoravském kraji podle hypoték

zde: Jak vypadá trh s byty v Brně ve srovnání s desetiletým odstupem?

zde: Levné byty v Brně již běžně pod milion Kč

k pronájmům bytů něco zde: Obyvatelům bytů v centru Brna se zvedla cena za pronájem

Zpět na Poradna - Reality Brno

Hypoteční kalkulačka

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =

Reality Brno

Server Reality Brno je regionálním serverem brněnské pobočky realitní kanceláře Nejlepší bydlení realitní společnosti. Brno-reality.info je specializovaný městský informační server, zaměřený na reality...

Pokračovat

Vložte nemovitost k inzerci zdarma


Realitní kancelář Nejlepší bydlení

Aktuální články:

Vývoj cen rodinných domů v Brně a okolí v roce 2016 - Vývoj cen rodinných domů v Brně a okolí v roce 2016 Po mírném nárůstu cen domů v roce 2015, který byl spíš v 2. polovině 2015, se v roce 2016 zvýšily domů v Brně a okolí...

Starší články:

Potřebujete poradit telefonicky?
Volejte 541 240 153, mobil: 736 484 900

Kam dál?

Prodej bytů:

rychlé hledání mezi byty na prodej: Prodej bytů Brno,  Dále poskytujeme službu výkup bytů za hotové.

Pronájem bytů:

Pokud potřebujete rychle sehnat byt k pronájmu, pak navštivte naše hojně navštěvované stránky: Pronájem bytu Brno,

Prodej a pronájem nemovitostí:

, nabízíme rovněž více než tisíc objektů k rekreaci na Chaty a chalupy k pronajmutí v Čechách, na Slovensku i v jiných zemích. Pokud chcete stavět zde nabízíme: Pozemky Brno