Vývoj na trhu s byty v Brně v roce 2015

 

V roce 2015 panoval na realitním trhu v Brně značný nepoměr mezi nabídkou a poptávkou, přičemž poptávka výrazně převyšovala nabídku. Rozdíl mezi vyšším objemem poptávek a nižším objemem nabídek vedl v Brně v roce 2015 k výraznému růstu cen. Jinými slovy, na trhu byl nedostatek bytů a v důsledku toho ceny šplhaly nahoru.

 

Ceny rostly postupně během celého roku. Největší nárůst cen byl u menších bytů, které si mnoho lidí pořizuje za účelem zhodnocování úspor, tedy k dalšímu pronajímání. Tento trend se objevuje v celé ČR. Brno však v tomto ohledu před ostatními městy, ve kterých máme naše pobočky, jednoznačně vede.

K situaci, kdy na trhu s byty v Brně převládala poptávka nad nabídkou, došlo ze dvou hlavních příčin. Jednak je to příliv nových zájemců o bydlení, jednak výhodné podmínky hypotečních úvěrů.

 

V poslední době se do Brna stěhuje, ještě více než dříve, významný počet kvalifikovaných zahraničních zaměstnanců. Pracují zde např. pro firmy Honeywell, IBM apod. Je to znát na každém kroku, v každé restauraci či hospodě, na ulicích, všude dnes v Brně můžeme slyšet cizince hovořící anglicky, španělsky či jiným jazykem, a přitom se nejedná o turisty. Mezi nimi jsou samozřejmě i studenti, nesmíme zapomínat na to, že Brno je studentské město s řadou vysokých škol. V současné době tito lidé výrazným způsobem zvyšují objem poptávek po bytech v Brně.

 

Jak již bylo řečeno, výrazně se na nárůstu poptávky po bytech ke koupi v Brně podílí i současné výhodné podmínky hypotečních úvěrů. Ceny za hypotéky jsou nyní velmi nízké a na brněnském realitním trhu se v důsledku toho objevují dvě situace.

První je, že značná část těch, kteří si potřebují zajistit bydlení, si raději vezme hypotéku za výhodných podmínek, než aby platily za pronájem.

Druhý případ jsou lidé, kteří již bydlí, a nyní kupují větší byty nebo domy. Značná část z nich nemá zájem financovat nové bydlení z peněz získaných prodejem stávajícího bydlení. Výhodnější pro ně je pořídit větší byt či dům na hypotéku a ten byt, ve kterém doposud bydleli, raději pronajímat. K tomuto trendu navíc přispívá také ne tak dávná nestabilita finančních a bankovních trhů. Také předpoklady růstu HDP pro rok 2015 o nebývalých 4,7 % tento trend podporovaly.

Výsledkem těchto trendů souvisejících s levnými hypotékami je nárůst poptávky po bytech ke koupi a současně utlumení nabídky bytů k prodeji.

Za rok 2015 se ceny brněnských 1+kk a 1+1 zvedly průměrně o 10 – 15%, u 2+kk a 2+1 to bylo jen o něco méně, u 3+kk a 3+1 šlo o zhruba 10% nárůst. Míra růstu cen se samozřejmě v jednotlivých brněnských lokalitách lišila. Rozdíly v růstu cen bylo možno pozorovat i mezi byty v cihlových a panelových domech. Více rostly ceny bytů panelových, díky čemuž se snížil rozdíl mezi cenou cihlového bytu a bytu v paneláku.

 

Zpět na Poradna - Reality Brno

Hypoteční kalkulačka

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =

Reality Brno

Server Reality Brno je regionálním serverem brněnské pobočky realitní kanceláře Nejlepší bydlení realitní společnosti. Brno-reality.info je specializovaný městský informační server, zaměřený na reality...

Pokračovat

Vložte nemovitost k inzerci zdarma


Realitní kancelář Nejlepší bydlení

Aktuální články:

Vývoj cen rodinných domů v Brně a okolí v roce 2016 - Vývoj cen rodinných domů v Brně a okolí v roce 2016 Po mírném nárůstu cen domů v roce 2015, který byl spíš v 2. polovině 2015, se v roce 2016 zvýšily domů v Brně a okolí...

Starší články:

Potřebujete poradit telefonicky?
Volejte 541 240 153, mobil: 736 484 900

Kam dál?

Prodej bytů:

rychlé hledání mezi byty na prodej: Prodej bytů Brno,  Dále poskytujeme službu výkup bytů za hotové.

Pronájem bytů:

Pokud potřebujete rychle sehnat byt k pronájmu, pak navštivte naše hojně navštěvované stránky: Pronájem bytu Brno,

Prodej a pronájem nemovitostí:

, nabízíme rovněž více než tisíc objektů k rekreaci na Chaty a chalupy k pronajmutí v Čechách, na Slovensku i v jiných zemích. Pokud chcete stavět zde nabízíme: Pozemky Brno