Rozdíly v růstu cen u brněnských bytů v osobním vlastnictví a bytů družstevních v roce 2015

 

 

Situace ohledně cen bytů v Brně v roce 2015 byla pro družstevní byty odlišná oproti bytům v osobním vlastnictví. Zatímco ceny brněnských bytů v osobním vlastnictví rostly zhruba o 10 – 15 %, u družstevních bytů byla situace jiná.

Podrobně o cenách bytů v Brně zde:  Vývoj na trhu s byty v Brně v roce 2015

Na brněnském trhu s nemovitostmi loni poptávka výrazně převyšovala nabídku. Větší efekt této výhody pro prodávající však mohli využít především vlastníci bytů.

 

Ti, kteří nabízeli družstevní byt, museli počítat s tím, že většina poptávajících chce koupi financovat úvěrem či hypotékou. Vzhledem k tomu, že na členský podíl v družstvu nelze dát zástavní právo, vyřízení hypotéky na družstevní byt je ve většině případů nemožné. K těmto kupujícím je třeba připočítat i kupující, kteří mají hotovost, ale družstevní byt principielně pořizovat nechtějí a zájem mají výhradně o byt v osobním vlastnictví. Ačkoli se tedy na trhu pohybovalo více hledajících než nabízejících, růst cen družstevních bytů nebyl tak vysoký jako v případě bytů v osobním vlastnictví.

 

Této celkové analýze se ovšem vymykají menší byty. V Brně do této kategorie spadají byty do zhruba 1,5 milionu korun. Přibližně 20 – 30 % takových bytů se financuje vlastními prostředky, tedy ne hypotékou. U menších bytů tedy nezáleží tolik na tom, zda se jedná o byt v osobním vlastnictví či o byt družstevní. Růst cen menších družstevních bytů se tak vyrovnal růstu cen menších bytů v osobním vlastnictví. Každopádně vyšší poptávka zvýší cenu, proto jistý nepoměr v cenách bytů v osobním vlastnictví a bytů družstevních existuje.

 

U větších bytů platilo to, co bylo uvedeno již na začátku. Lze říci, že čím byl byt větší, resp. dražší, tím větší byl rozdíl v růstu cen s ohledem na to, zda se jednalo o byt v osobním vlastnictví či o byt družstevní. Při porovnání cen srovnatelných bytů (podle lokality) velikosti 3+1 a 4+1 v panelovém domě, a to ke konci roku 2015, činil rozdíl v cenách až 15 – 20 % ve prospěch prodávajících byty v osobním vlastnictví.

 

V případě některých bytů je tedy rozumné zvážit, zda by se ještě před zahájením prodeje nevyplatilo převést družstevní byt do osobního vlastnictví, a to i za cenu následné úhrady daně z nabytí nemovitosti, kterou při prodeji platí prodávající a která činí 4 % z prodejní ceny.

 

Vše, co již bylo v tomto článku napsáno, platí obdobně i pro byty, které se nachází v okolí Brna. Rozdíl je jen v ceně, kterou jsou definovány byty spadající do kategorie malých bytů. U mimobrněnských bytů se jedná o částku 1 mil. Kč, namísto 1,5 mil. Kč.

Zpět na Poradna - Reality Brno

Hypoteční kalkulačka

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =

Reality Brno

Server Reality Brno je regionálním serverem brněnské pobočky realitní kanceláře Nejlepší bydlení realitní společnosti. Brno-reality.info je specializovaný městský informační server, zaměřený na reality...

Pokračovat

Vložte nemovitost k inzerci zdarma


Realitní kancelář Nejlepší bydlení

Aktuální články:

Vývoj cen rodinných domů v Brně a okolí v roce 2016 - Vývoj cen rodinných domů v Brně a okolí v roce 2016 Po mírném nárůstu cen domů v roce 2015, který byl spíš v 2. polovině 2015, se v roce 2016 zvýšily domů v Brně a okolí...

Starší články:

Potřebujete poradit telefonicky?
Volejte 541 240 153, mobil: 736 484 900

Kam dál?

Prodej bytů:

rychlé hledání mezi byty na prodej: Prodej bytů Brno,  Dále poskytujeme službu výkup bytů za hotové.

Pronájem bytů:

Pokud potřebujete rychle sehnat byt k pronájmu, pak navštivte naše hojně navštěvované stránky: Pronájem bytu Brno,

Prodej a pronájem nemovitostí:

, nabízíme rovněž více než tisíc objektů k rekreaci na Chaty a chalupy k pronajmutí v Čechách, na Slovensku i v jiných zemích. Pokud chcete stavět zde nabízíme: Pozemky Brno