Reality Brno: otázky a odpovědi II.

Jak dlouho trvá doba od podpisu kupní smlouvy k převzetí peněz?

Záleží vždy na dohodě mezi prodávajícím a kupujícím. Pokud prodávající svoji realitu v Brně prodává za účelem získání finančních prostředků na koupi jiné reality a následného vystěhování, často trvá na zaplacení buď celé částky nebo alespoň zálohy kupní ceny již při podpisu kupní smlouvy. Nejjistější formou však je deponovat kupní cenu do úschovy, která bude vyplacena po zápisu změny vlastnického práva do katastru nemovitostí v Brně. Tato úschova může být provedena buď u notáře (pro nás známá jako notářská úschova), u advokáta, tzv. advokátní úschova nebo lze tuto částku uložit v bance na tzv. neodvolatelný bankovní akreditiv. Je možné to také řešit úschovou u realitní kanceláře, což však předpokládá maximální důvěru ve zprostředkovatele. Ve všech těchto případech je sepsána trojstranná smlouva o úschově mezi kupujícím, prodávajícím a uschovatelem o podmínkách vyplacení částky. Často se i po zápisu vkladu nechává částka představující daň z převodu nemovitosti v této úschově a je zaplacena na základě buď platebního výměru nebo přímo uschovatelem. Toto opatření je vhodné z důvodu ochrany kupujícího, protože pokud by prodávající nezaplatil tuto daň, pak je ručitelem této částky kupující.

Délka doby změny vlastnického práva na katastru v Brně je 30 dnů na povolení vkladu a dalších 30 dnů na zápis této změny. Katastrální úřad v Brně je však oprávněn tuto dobu v individuálních případech prodloužit a to z důvodu prověření vlastnictví objektu či jiných eventuálně vzniklých závad právního charakteru.

 

Omezí mne, pokud mojí realitu chce kupující platit přes hypotéku nebo stavební spoření?

Je nesporným faktem, že tento zdroj krytí není pro prodávajícího reality ideálem, ale v současné době běžným zdrojem finančních prostředků kupujícího a to až ze 70 % z celkového objemu realizovaných zakázek. V případě stavebního spoření omezuje prodávajícího z důvodu delší časové prodlevy úhrady kupní ceny, která je bežná v délce 6-ti týdnů od sepisu smlouvy. U hypoték, které jsou o poznání rychlejší zase můžeme hovořit o omezení z důvodu převodu majetku na kupujícího nebo zástavě bance, která úvěr poskytuje. Nicméně v těchto případech je naopak výhodou, že banka tyto prostředky poukazuje přímo na účet prodávajícího, který musí být uveden ve smlouvě a tudíž se nemohou stát případy nekrytých šeků či příkazu k úhradě.

 

Co když mám pocit, že prodej reality vázne?

V tomto případě je dobré, aby vlastník reality, coby klient, kontaktoval zastupující realitní kancelář. Vyžadoval od ní konkrétní informace o postupu práce s nabídkou reality. Chtěl přesně vědět, kde se inzerovalo, jak často, kdo byl kontaktován, s kterou realitní kanceláří se v tomto případě spolupracovalo, kde může svou nabídku spatřit, atd. Seriózní realitní kancelář by si měla vést agendu o tom, co se v průběhu celého nabídkového řízení se zakázkou dělalo, kteří klienti se obvolávali, v kterých časopisech a kdy se nabídka zveřejňovala, kdy docházelo ke kontaktu s majitelem a v jaké věci atd.

 

Jaké jsou trendy v současné realitní praxi v Brně, resp. koupit dům nebo byt, preferovat bydlení ve městě nebo na venkově?

Současný trend klientů je návrat z periferií a okolních vesnic zpátky do větších měst, a to z důvodu pracovní příležitosti a s tím souvisejícími náklady s každodením cestováním za prací. Tyto důvody nejsou jen finanční, ale i časová náročnost zde hraje podstatnou roli. Již delší dobu v Brně registrujeme největší realitní poptávku po menších bytech ve starší i nové zástavbě, cihlového typu, tzn. maximálně do velikosti 2+1. Tyto byty se velmi dobře prodávají i pronajímají. Právě z těchto uvedených důvodu se vyšplhaly v posledním období 3 měsíců k maximu a je už dnes jasné, že i v budoucnu bude o ně velký zájem.

Zpět na Poradna - Reality Brno

Hypoteční kalkulačka

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =

Reality Brno

Server Reality Brno je regionálním serverem brněnské pobočky realitní kanceláře Nejlepší bydlení realitní společnosti. Brno-reality.info je specializovaný městský informační server, zaměřený na reality...

Pokračovat

Vložte nemovitost k inzerci zdarma


Realitní kancelář Nejlepší bydlení

Aktuální články:

Vývoj cen rodinných domů v Brně a okolí v roce 2016 - Vývoj cen rodinných domů v Brně a okolí v roce 2016 Po mírném nárůstu cen domů v roce 2015, který byl spíš v 2. polovině 2015, se v roce 2016 zvýšily domů v Brně a okolí...

Starší články:

Potřebujete poradit telefonicky?
Volejte 541 240 153, mobil: 736 484 900

Kam dál?

Prodej bytů:

rychlé hledání mezi byty na prodej: Prodej bytů Brno,  Dále poskytujeme službu výkup bytů za hotové.

Pronájem bytů:

Pokud potřebujete rychle sehnat byt k pronájmu, pak navštivte naše hojně navštěvované stránky: Pronájem bytu Brno,

Prodej a pronájem nemovitostí:

, nabízíme rovněž více než tisíc objektů k rekreaci na Chaty a chalupy k pronajmutí v Čechách, na Slovensku i v jiných zemích. Pokud chcete stavět zde nabízíme: Pozemky Brno